ZADANIA PRZYPADAJĄCE OPERATOROWI I PROCEDUROM PROGRAMU INTERGON

 

Porządkowanie czynności i operacji

 

Efektem wprowadzania danych jest lista czynności ze zróżnicowanych kątami pozycji ciała i wywieranej siły oraz wartościami siły względnej (obciążenia jednostkowego). Ze względu na zróżnicowany charakter czynności pracy, oraz występującą powtarzalność pojedynczych czynności oraz zestawu różnych czynności zastosowano łączenie pojedynczych czynności w sekwencje zwane operacjami podstawowymi. Następnie operacje podstawowe łączone są w operacje główne (rys. 6).

 

Rys. 6. Działania prowadzące do uzyskania charakterystyki czynności pracy oraz zmiennych służących
ocenie obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych

 

Kolejne kroki oceny z zastosowanie programu INTERGON opracowane są w taki sposób, aby zminimalizować obszar działań użytkownika. Użytkownik ma za zadanie wprowadzenie wartości kątów i wywieranych sił każdej z czynności występujących podczas pracy.
Zadanie łączenia czynności i operacji realizowane jest w formularzu Porządkowanie operacji (rys. 7). Uporządkowanie czynności wraz z przypisaniem im czasu trwania oraz powiązaniem w operacje (z przypisaną liczbą powtórzeń), realizowane jest przy wsparciu programu.

Rys. 7. Widok ekranu formularza wprowadzania zmiennych opisujących porządkowanie operacji w
programie INTERGON, składający się z paneli: Lista czynności + Lista operacji podstawowych
+ Lista czynności operacji podstawowej + Lista operacji głównych + Lista operacji podstawowych
w operacji głównej

 

Ocena obciążenia i ryzyka rozwoju MSDs w podziale na obszary ciała

 

Wynikiem działań użytkownika programu i procedur programu jest ocena obciążenia i ryzyka oraz dostarczenie rekomendacji dotyczących zmian. Jest to realizowane w zakładkach "Ocena obciążenia dla operacji i czynności" oraz "Ocena obciążenia dla całego dnia pracy". Zakładki te mają charakter informacyjny – za ich pomocą prezentowane są wyniki analizy oraz oceny obciążenia. Wyniki przeprowadzanych obliczeń wyświetlane są w oparciu o dane wejściowe i w podziale na obszary ciała. W związku z tym, w każdej z tych zakładek znajduje się sześć przycisków odpowiadających ocenianym obszarom ciała (szy- ja, plecy, kończyna górna lewa, kończyna górna prawa, kończyna dolna lewa, kończyna dolna prawa).


Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pracownika w kontekście operacji i czynności oraz ocena ww. obciążenia w kontekście całego dnia pracy, przeprowadzane są automatycznie z zastosowaniem algorytmów wbudowanych w programie INTERGON.


W zakładce "Ocena obciążenia dla operacji i czynności" pod każdym z przycisków prezentowane są chronometraże odniesione do wybranego obszaru ciała, które są tworzone w sposób automatyczny (rys. 8). W każdym z sześciu przycisków odnoszących się do obszarów ciała występuje podział na dwa panele. W pierwszym panelu znajduje się tabela chronometrażu, w której odpowiednie kolumny prezentują operacje główne, przyporządkowane operacjom głównym operacje podstawowe oraz przyporządkowane operacjom podstawowym czynności pracy. W stosunku do każdej z operacji głównych i podstawowych prezentowane są wartości obciążenia średniego i czasu trwania operacji wraz z liczbą jej powtórzeń. Natomiast w odniesieniu do każdej czynności prezentowany jest czas jej trwania i obciążenie jednostkowe. Wartości prezentowane w pierwszym panelu dają podstawę do rekomendacji uzyskiwanych w panelu drugim (prawym).

Rys. 8. Widok okna prezentującego panel wartości głównych wskaźników odnoszących się
do poszczególnych operacji (obciążenie średnie, czas trwania operacji i liczba jej powtórzeń)
i głównych wskaźników obciążenia czynności (obciążenie jednostkowe, czas trwania czynności)
oraz panel prezentujący uwagi

 

Zakładka "Ocena obciążenia dla całego dnia pracy" przedstawia wyniki analizy całościowej. Podobnie jak w przypadku analizy odnoszącej się do pojedynczych czynności i operacji, w zakładce tej występują dwa panele (rys. 9).

Rys 9. Widok okna prezentującego panel wartości głównych wskaźników odnoszących się
do poszczególnych operacji (obciążenie średnie, czas trwania operacji i liczba jej powtórzeń)
i głównych wskaźników obciążenia czynności (obciążenie jednostkowe, czas trwania czynności
i liczba jej powtórzeń) oraz panel prezentujący uwagi

 

W pierwszym z nich prezentowane są podstawowe dane dotyczące obciążenia całościowego. W drugim panelu prezentowane są rekomendacje do zmian odnośnie do wykonywanych czynności pracy. Wynikiem analizy całościowej są wskaźniki zróżnicowane w zależności od danego obszaru ciała. Wskaźniki te obliczane są na podstawie danych wejściowych dotyczących pozycji ciała i siły, czasu trwania występujących czynności pracy oraz częstości powtórzeń operacji.

 

 
0
0
0
0
6
5
0
1