INTERGON – program oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych
dostarczający rekomendacji do jego redukcji

 

Program komputerowy INTERGON służy ocenie obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Na podstawie tej oceny prezentowane są rekomendacje do kierunku zmian jakie powinny być przeprowadzone w odniesieniu do wykonywanej pracy.

 

Ocena odnosi się do poszczególnych czynności, operacji oraz całego dnia pracy i  jest przeprowadzana dla obszaru części lędźwiowej pleców, szyi, kończyn górnych i kończyn dolnych. Dla oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych konieczne jest wprowadzenie wartości kątów definiujących pozycję ciała oraz wartości wywieranych sił dla każdej z czynności składających się na poszczególne operacje wykonywane podczas dnia pracy. Prezentowana na ekranie sylwetka pracownika zmienia swoją pozycję odpowiednio do wartości wprowadzonych kątów. 

 

Program opracowano w taki sposób, aby w kolejnych krokach przeprowadzania oceny ryzyka zminimalizować obszar działań użytkownika programu. Zadaniem użytkownika jest wprowadzenie wartości kątów i wywieranych sił oraz uporządkowanie czynności, wraz z przypisaniem im czasu trwania, zgodnie z porządkiem jaki występuje w procesie pracy. Alternatywą dla wprowadzania wartości kątów i sił dla każdej z czynności różniących się w tym zakresie jest przygotowanie i wczytanie arkusza Excel, który zawiera te zmienne.

 

Na podstawie wprowadzonych danych obliczany jest Wskaźnik obciążenia określonego obszaru ciała (kończyny górne, kończyny dolne, plecy i szyja) oraz wskaźniki pośrednie charakteryzujące czynności i operacja składające się na dzień pracy, takie jak obciążenie względne każdej z czynności, liczbę wszystkich czynności, zmienne charakteryzujące liczbę takich samych czynności występujących podczas pracy, obciążenie średnie i czas trwania poszczególnych operacji. Wartość wskaźnika obciążenia, jak i wartości wskaźników pośrednich stanowią podstawę do rekomendacji dla interwencji ergonomicznej. Rekomendacje wyświetlane na ekranie dotyczą czynności, operacji oraz całego dnia pracy lub wybranych operacji oraz składających się na tę operację.

Wyniki obliczeń Wskaźnika obciążenia, dla każdego z obszarów ciała, przedstawiane są jako prezentacja liczbowa oraz graficzna w odniesieniu do stref ryzyka. Rekomendacje wskazujące na konieczność zmian odnoszą się do pojedynczych operacji i pojedynczych czynności oraz całego dnia pracy i są prezentowane niezależnie do każdego obszaru ciała. Program INTERGON daje możliwość oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwość mięśniowo-szkieletowych, dla każdego rodzaju stanowiska pracy, dla całego dnia pracy, lub tylko jej fragmentów.

Więcej informacji:

 

Prof. dr hab. inż. Danuta Roman-Liu

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Zakład Ergonomii

   e-mail: daliu@ciop.pl

Program INTERGON

 

 

Poradnik korzystania
z programu INTERGON 

   

Inżynierowie bezpieczeństwa pracy zainteresowani implementacją programu INTERGON do oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych w ich zakładach pracy uzyskają wsparcie pracowników CIOP–PIB poprzez:

 

  • całodniowe szkolenie dotyczące korzystania z programu INTERGON w kontekście  oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych oraz rekomendacji do zmian mających na celu obniżenie obciążenia i ryzyka;
  • wsparcie w przygotowaniu danych wejściowych do programu oraz interpretacji uzyskanych wyników oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych

 

 

Serwis opracowano na podstawie wyników realizacji VI etapu programu wieloletniego pn. „RZĄDOWY PROGRAM POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA I WARUNKÓW PRACY" – VI ETAP (2023-2025)”, finansowanego w latach 2023-2025 w zakresie służb państwowych.
Zadanie 3.ZS.11: Określenie składowych obciążenia biomechanicznego i psychicznego jako komponentów ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Kierownik zadania: prof. dr hab. inż. Danuta Roman-Liu

 
0
0
0
0
6
4
9
6